Haber

Pakistan’da eski Başbakan Navaz Şerif’e diplomatik pasaport çıkarıldı

Pakistan’da eski Başbakan Navaz Şerif’e diplomatik pasaport çıkarıldığı bildirildi.

Ulusal basının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, eski Başbakan Şerif’e 5 yıl süreyle diplomatik pasaport çıkarıldığı ve pasaportun Şerif’in, İngiltere’nin başkenti Londra’da konakladığı adrese gönderildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, başşehir İslamabad’da yaptığı açıklamada, Şerif’e bordo pasaportun çıkarılmış olduğunu anımsatarak, diplomatik pasaporta sahip olmasının Navaz Şerif’in hakkı bulunduğunu söyledi.

Eski Başbakan İmran Han hükümetinin görevde olduğu Şubat 2021’de Navaz Şerif’in pasaport süresi dolmuş ve Han yönetimi yeni pasaport çıkarılmasını reddetmişti.

Pakistan’a döneceği belirtiliyor

Londra’da “adalet kaçağı” olarak bulunan Şerif’in ülkeye dönebilmesi için uygun yasal kaidelerin hazırlanacağı aktarılıyor.

Şerif’in gelecek sene yapılması planlanan genel seçimlere öncülük edeceği ifade ediliyor.

Navaz Şerif, 1990-1993, 1997-1999, 2013-2017 dönemlerinde 3 defa başbakanlık görevinde bulunmuştu.

Şerif, 2019’dan bu yana Londra’da

Panama’da bulunan “off shore” hesaplarına ilişkin bilgilerin paylaşıldığı “Panama Belgeleri” skandalında ismi geçen Şerif, 2017’de Anayasa Mahkemesince görevinden alınmıştı.

Hakkındaki tutuklu yargılama kararı sonrası 10 ay cezaevinde yatan Şerif, Kasım 2019’da sıhhat meseleleri nedeniyle tedavi görmesi için 2 aylığına özgür bırakılmıştı.

Yüksek Mahkeme, tedavi için cezaevinden 8 hafta ayrılmasına müsaade verilen Şerif’in, bu sürenin en fazla 4 haftasını yurt dışında geçirilebileceğine ve bu sürenin doktorların talebiyle uzatılabileceğine hükmetmişti.

Bu kararın ardından Kasım 2019’da tedavi için İngiltere’ye giden eski Başbakan, hala Londra’da bulunuyor.

Aralık 2020’de İslamabad Yüksek Mahkemesi, yolsuzlukla yargılandığı davalara katılmayan eski Başbakan Şerif’i “adalet kaçağı” ilan etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu