Haber

Ekonomi kadrosuna sürpriz transfer! Merkel’in sağ kolu artık Kılıçdaroğlu’nun ekibinde

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık Cumartesi günü, partisinin ekonomi siyasetlerini ve bu siyasetleri oluşturan takımını Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde duyuracak. Kılıçdaroğlu’nun iktisat siyasetleri grubunda dikkat çeken isimler yer alırken, ayrıntılar aşikâr olmaya başladı.

CHP, İKTİSAT YOL HARİTASINI AÇIKLAYACAK

“İkinci Yüzyıla Çağrı” başlığıyla açıklanacak olan iktisat yol haritasının Türkiye’nin beş önemli sorununa 13 çözüm maddesi öneren bir beyanname olduğunu söyleyen CHP’li yetkililer, üç yıldır üzerinde çalışıldığını belirtti.

ÜNLÜ EKONOMİSTLER AKTİFLİKTE YER ALACAK

Söz konusu çalışmalarda yalnızca CHP’nin ekonomi kurmaylarının değil, alanında uzman dünyaca ünlü ekonomistlerin de yer aldığı kaydedildi. Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda CHP liderinin açılış konuşmasının ardından bu isimler de bazı sunumlar yapacak.

DARON ACEMOĞLU VİDEO KONFERANSLA KATILACAK

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden MIT’te akademisyen olan Daron Acemoğlu etkinliğe video konferans yoluyla katılacak. Acemoğlu, dünyada en çok alıntı yapılan beş iktisatçıdan biri olarak biliniyor. Daron Acemoğlu’nun çalışma alanları ortasında siyasal iktisat, ekonomik kalkınma, büyüme, teknolojik değişimler, gelir eşitsizliği ve çalışma iktisadı yer alıyor. Acemoğlu, çalışmaları nedeniyle ortalarında Küresel Economy Prize – Global Ekonomi Mükafatı 2019’un da olduğu birçok ödüle layık görülmüştü.

MERKEL’İN DANIŞMANI KILIÇDAROĞLU’NUN EKİBİNDE

Etkinlikte katılacak en dikkat çeken isimlerden bir diğeri de ABD’li müellif, iktisat ve toplum kuramcısı, aktivist, danışman Jeremy Rifkin olacak. Üçüncü Endüstriyel İhtilal konseptinin fikir babası olarak kabul edilen Rifkin, bilimsel-teknolojik değişimlerin toplum ve etraf üzerindeki tesirleri hakkında çok sayıda kitap kaleme almıştı. Jeremy Rifkin, Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’in 3. Sanayi İhtilali siyaseti sırasında danışmanlığını yürütmüştü.

EKİPTE MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞ EKONOMİSTİ DE VAR

Öte yandan, Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi, TCMB eski baş ekonomisti Hakan Kara ile Bilkent Üniversitesi İktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak da CHP’nin iktisat çalışmasını hazırlayan isimler ortasında yer alıyor. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da aktiflikte yoksullukla ilgili sunum yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu